Indien dit uw eerste bezoek is, vergeet dan niet de FAQ te lezen door op de bovenstaande verwijzing te klikken. U dient zich te registreren voordat u kunt gaan posten. Klik op de registreer verwijzing hierboven om te vervolgen. Om te beginnen met het tonen van de berichten selecteert u het forumdeel welke u wil gaan bezoeken middels gebruikmaking van de onderstaande selectie.
Ter info:
Mocht er zich onverhoopt een probleem en/of fout voordoen tijdens uw aanmelding, meldt deze dan aub. aan ons (door op de onderstaande gekleurde tekst te klikken).
Wij zullen u dan via email contacteren en zorg dragen voor uw aanmelding zodat u gebruik kunt maken van het forum! Registreren lukt niet, ik kan mij niet aanmelden!
Een eigentijds Keersverhaol aon de hand vaan Opajam is noe te zien op mien site Mestreechtersteerke.nl oonder de rubriek Opajam vertèld.
‘Zeiverklaos’ in de stal.
Rös , vrei en beheersing , dat waor de kemissie die die twie aon dit Keersfies verboond. En zoe’n wezes neume ziech evels . ‘nen ezel en ‘nen os ……………!
’t Woort nog hiel drök deen daag roond en in de stal.
"In de helverlichte straten van een groote stad kon men tusschen de stroom der menschen een meisje van een jaar of tien zien. Armzalig was ze gekleed, met een dunne halsdoek om die haar moest beschermen tegen de felle kou. In haar verkleumde handjes hield ze haar schortje vast, waarin verscheidene pakjes lucifers lagen. Af en toe riep ze: „Koopt, koopt lucifers!' maar niemand bekommerde zich om haar, ze hadden het veel te druk met de kerstinkoopen. Niemand hoorde het zwakke stemmetje van het arme bedelmeisje. Moe van al dat loopen en roepen zonk ze neer in het portaal van 'n groot winkelhuis. Ze stak een der lucifers aan om zich een beetje te verwarmen en viel even later in slaap. ...Toen zag ze in een korte droom een welgedekte kersttafel, met een kerstgans in het midden en het rook o zoo heerlijk, maar met dat ze wou toegrijpen, werd ze wakker. Ze stak een tweede lucifer aan en wederom zag ze iets heerlijks: een prachtige kerstboom. Toen ze weer wakker werd en de derde lucifer aanstak, zag ze haar moeder, die reeds 'n paar jaren dood was, naar haar toekomen. Ze pakte haar kind bij de hand en zei: „Kom maar mee naar den hemel en vier met mij het Kerstfeest."
's Morgens vonden de kerkgangers, die naar de Nachtmis gingen, haar dood in het portaal van het groote winkelhuis liggen; 't arme kind vierde het schoonste Kerstfeest in de hemel."
www.delpher.nl Limburgsch Dagblad 1931/03/01, december 1930. Chrysantheme.
Met de kerst van 1930 was het verboden om kerstliederen door kinderen op straat ten gehore te brengen. Men vond het een vorm van uitbuiting als de kinderen op straat kerstliederen zongen, geld hiervoor kregen en de ouders zich een dröpke of sjöpke meer konden veroorloven in de kerstperiode. Ook was het niveau van de zanger(s)es(sen) alle belabberd. Het gezongen liedje eindige in vele gevallen in "balengerstreke". Daar waar nog eerst muzikale noten klonken gingen die later over in gebrul. Dus niet om aan te horen. Het onderstaande kerstliedje is van voor de 1e wereldoorlog.
Keersnach is e kinneke gebore
En et kreet ziech zwart en blow,
Et had zie kepke verlore
En et kreet ziech zwart en blow.,
Sus, sus, klein kindje teer,
Houd op en schrei niet meer,
Want het is voor Onzen Lieven Heeï",
Komt morgenavond weer.
Opmerking