Aankondiging

Sluiten

Financiële situatie van ons forum (april 2025)


Beste lezers, volgers en leden van MestreechOnline,

Tijdens de vergadering van 9 april 2025 hebben wij als stichtingsbestuur van MestreechOnline helaas weer moeten vaststellen dat de financiële situatie van ons forum verre van rooskleurig is.
We hebben eerder, in september 2021, een soortgelijk bericht de wereld ingestuurd.

In 2021 konden wij een crisis afwenden door ruimhartige donaties van leden en sympathisanten.
Voor de exploitatie en het online houden van ons forum was rond de € 300,- per jaar nodig.
Inmiddels - en dat zal niemand verbazen - zijn alle prijzen en rekeningen drastisch gestegen.
Om ons forum anno 2025 in de lucht te houden hebben we minstens € 650,- per jaar nodig en dan is het nog passen en meten.
In de komende jaren zullen de exploitatiekosten waarschijnlijk alleen maar oplopen.

Gelet op onze huidige financiële positie kunnen wij t/m september 2025 aan onze betalingsverplichtingen voldoen.
Tot nu toe hebben wij als stichting sponsoring en/of reclame van ons forum afgewezen.
Dit is overigens altijd in overleg geweest met de leden.
In 2024 zijn we wel een samenwerkingsverband aangegaan met De Nieuwe Ster.
Dit heeft ons enige financiële ruimte gegeven, maar dit samenwerkingsverband is inmiddels weer beëindigd.

Concreet betekent dit, dat onze data vanaf september 2025 niet meer online opvraagbaar zijn en dat feitelijk het forum MestreechOnline moet stoppen.
Uiteraard is dit niet wat wij willen!

Om ons forum voort te zetten zullen wij, vier jaar later, helaas weer een beroep moeten doen op donaties van leden, lezers en volgers.
Iedere donatie is uiteraard welkom, dit kan eenmalig, jaarlijks of maandelijks.
Enkele leden doneren tot op de dag van vandaag maandelijks (automatisch) een klein bedrag, laten we zeggen een kopje koffie per maand, dit waarderen wij enorm.

In de tussentijd gaan we als bestuur uiteraard ook op zoek naar wellicht een oplossing, zodat we hopelijk niet jaarlijks deze boodschap moeten verkondigen.

Uiteraard staan we ook open voor andere ideeën.
Los daarvan zijn wij als bestuur, dat nu uit 4 leden bestaat, op zoek naar uitbreiding en frisse impulsen.
Dus als u interesse heeft horen wij dit graag.

Als u wilt doneren kan dat via bankrekening (IBAN): NL73 ABNA 0615 0242 54 o.n.v. Stichting MestreechOnline Maastricht.

Als u een donatie wenst te doen en reeds een geregistreerd lid bent van MestreechOnline, kunt u uw gebruikersnaam, indien u dat wenst, vermelden bij de overschrijving.
U krijgt dan bij uw avatar de toevoeging “Vriend van M.O.” vermeld.

Het stichtingsbestuur MestreechOnline

Klik hier om naar het artikel (posting) te gaan

Meer lezen
Minder zien

Maastrichtse parfum en Maastricht.dichtbij

Sluiten
X
 
  • Filter
  • Tijd
  • Tonen
Clear All
nieuwe berichten

  • Maastrichtse parfum en Maastricht.dichtbij

    Giovanni FARINA: Eau de Cologne i.p.v. Eau de Maestricht

    Vandaag, 21 december 2014, las ik op de website van het per 1 januari 2015 verdwijnende nieuwsforum Maastricht.dichtbij een wel heel eigenaardig stukje (Maastrichtse) historie.

    In een artikel op Maastricht.dichtbij beweert een zekere Carina Jager, uiteraard zonder enige vorm van bronvermelding, dat een Maastrichts gemeenteraadslid, Giovanni Maria FARINA (1657-1732) aan de basis stond van het wereldberoemde "Kölnisch Wasser", Eau de Cologne, oftewel 4711.

    Het Maastrichtse gemeenteraadslid, van origine afkomstig uit Italië, adviseerde zijn neef Johann Baptist FARINA om zich in Keulen te vestigen. Volgens Carina Jager was Keulen in die tijd een potentiële parel in de Italiaanse handelsketen langs de Rijn tussen Maastricht en Basel !?!

    Stel nu dat Giovanni FARINA zijn neef had geadviseerd om de wereldberoemde parfum in Maastricht te produceren, spraken we nu wellicht over "Mestreechs water", Eau de Maestricht, oftewel 6211......

    Een wel heel kras verhaal!
    Als Giovanni FARINA al een bestuurlijke functie heeft gehad in Maastricht, dan kun je echt niet volhouden dat hij de titel "gemeenteraadslid" had en al helemaal niet de suggestie wekken dat het op enigerlei wijze vergelijkbaar is met het gemeenteraadslidmaatschap van nu.
    Ook is zowel de historische als de geografische bewering dat Keulen een potentiële parel was in de Italiaanse handelsketen langs de Rijn tussen Maastricht en Basel een boute bewering.
    Ten eerste hebben we het over Maastricht en niet Rijntricht en ten tweede denk ik dat Maastricht in die tijd nauwelijks enige (Italiaanse) aantrekkingskracht had.

    Maar goed, wie het hele Maastricht.dichtbij artikel wil lezen, kan HIER terecht.
    Let wel, deze link garandeer ik slechts tot 1 januari 2015.
    Alsdan stopt Maastricht.dichtbij. Of de links dan behouden blijven is maar zeer de vraag.

    Carina Jager is daarna welkom op MestreechOnline, maar dan wel met bronvermelding!!!
    Een dag niet gelachen, is een dag niet geleefd

  • #2
    Giovanni Maria FARINA was waarschijnlijk nooit in Maastricht

    Hoe langer je blijft spitten in het verhaal van Carina Jager, hoe droeviger het gesteld wordt met de journalistieke waarde van Maastricht.dichtbij.
    Zoekende op internet kom je al snel op de wikipedia-site van Johann Maria FARINA.
    Deze Johann Maria FARINA blijkt identiek te zijn aan Giovanni Maria FARINA.
    Hij werd geboren op 8 december 1685 in Italië en overleed op 25 november 1766 in Keulen.
    Uit niets blijkt dat deze FARINA ooit in Maastricht was.

    Nu vind ik Wikipedia normaliter erg betrouwbaar, maar een bewijs is het natuurlijk niet.
    Dus mocht Carina Jager, dan wel Maastricht.dichtbij, andere gedocumenteerde informatie hebben, dan hoor ik het graag
    Een dag niet gelachen, is een dag niet geleefd

    Opmerking


    • #3
      Giovanni van Bronckhorst = Johannes van Bronckhorst .

      Opmerking


      • #4
        Keuls water of Eau de cologne,
        In 1804 kom je voor het eerst de naam Keuls water of Eau de Cologne tegen. George Schröder, die een winkel runde in de Hoogstraat in Amsterdam tegenover de Oost-Indische Huis, adverteerde dat hij Keuls water of eau de cologne bij hem te koop was. De prijs, voor zes flesjes in een kistje drie gulden en tien stuivers en per flesje veertien stuivers.[1]

        Verder onderzoek in de openbare bronnen leverde de twee onderstaande verhalen op, maar welke is de juiste?
        Een uitgebreid verhaal over de geschiedenis van het Keulse water lees je als een jongensboek in het Bataviaasch nieuwsblad.[2] In hetzelfde nieuwsblad schreef men dat andere Farina’s, niet Johann Maria Farina, hun gelukt beproefden buiten Italië. Enkelen vestigden zich o.a. in Maastricht.

        Het Nieuwsblad van het Noorden kwam in 1992 met een aangepast verhaal geent op de fabrieksgeschiedenis. Eind 18e eeuw kreeg de Keulse zakenman Wilhelm Mülhens een perkamenten rol van de monnik Franz Farina als een huwelijks geschenk. Op deze rol stond het recept geschreven van ‘aqua mirabilis’ het beroemde Keuls water.[3]

        Het getal 4711 dat gekoppeld werd aan het Keulse water was het eigenlijke huisnummer van de woning van:
        Volgens het Bataviaasch nieuwsblad Johann Maria Farina en volgens het Nieuwsblad van het Noorden van Wilhelm Mülhens.

        [1] www.delpher.nl Amsterdamsche courant van 16-10-1804
        [2] www.delpher.nl Bataviaasch nieuwsblad van 29-04-1938
        [3] www.delpher.nl Nieuwsblad van het Noorden van 13-11-1992

        Opmerking


        • #5
          Zie http://www.gahetna.nl/collectie/afbe...oekterm/farina

          Jaarbeurs. Buitenstand( nr.2119) van reukwaterfabriek Farina uit Maastricht. Achter het raam zien we pyramides van reukwaterflessen in de etalage staan. Utrecht, Nederland, 1917.

          Opmerking


          • #6
            Limburgsch dagblad 06-03-1920. Advertentie Maatschappij J.M. Farina Maastricht: http://www.delpher.nl/nl/kranten/vie...1%3Aa0032#info
            Last edited by Verwijderde gebruiker; 22 december 2014, 19:31.

            Opmerking


            • #7
              Inventaris van de dossiers Naamloze Vennootschappen van het Ministerie van Justitie, opgeheven vóór 1983, 1820- ca. 1945: 16742 JOHAN MARIA FARINA REUKWERKFABRIEKEN
              Openbaarheid beperkt tot 1 januari 2021. Helaas geen details.

              Bron: Auteur: V. van den Bergh. Nationaal Archief, Den Haag 1989. Nummer archiefinventaris: 2.09.46

              Opmerking

              Bezig...
              X